+48 509 89 69 69

ul. Stefana Jaracza 74 | 50-305 Wrocław

©2017 THEMEDICINE

Punkty spustowe

December 11, 2018

Punkty spustowe to obszary powstające w obrębie mięśni, ścięgien czy więzadeł charakteryzujące się wzmożonym napięciem włókien oraz zwiększoną wrażliwością uciskową.

 

Zwiększonej bolesności tych punktów towarzyszy charakterystyczny ból, który rzutuje dolegliwości bólowe według określonego schematu.

Jako przykład mogą nam posłużyć punkty spustowe w obrębie mięśnia czworobocznego grzbietu lub mięśni podpotylicznych, które są bardzo często przyczyną dolegliwości bólowych głowy. 

Często również punkt spustowy w obrębie więzadła krzyżowo-guzowego, który daje dolegliwości bólowe do tylnej części kończyny dolnej może być błędnie diagnozowany jako rwa kulszowa.

 

Do powstania punktów spustowych najczęściej dochodzi na skutek przeciążenia mięśni, urazów oraz przewlekłych unieruchomień. 

 

Najprostszym sposobem pozbycia się dolegliwości bólowych związanych z punktami spustowymi jest ich uwolnienie. Pomimo widocznych rezultatów w gabinecie poprawy wymaga jeszcze podejście naukowe na ten temat, bowiem ze względu na trudności diagnostyczne niewiele jest dowodów świadczących o możliwości standaryzacji leczenia punktów spustowych. Faktem jednak jest, że najskuteczniejszą metodą w związku z punktami spustowymi (MTrPs) jest kompleksowe podejście fizjoterapeutyczne.

 

Masz podobne dolegliwości?

Leki przeciwbólowe nie dają efektów?

Umów się na wizytę i pozwól sobie pomóc.

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload