+48 509 89 69 69

ul. Stefana Jaracza 74 | 50-305 Wrocław

©2017 THEMEDICINE

Konflikt rzepkowo-udowy

November 7, 2018

Konflikt rzepkowo-udowy to jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń u pacjentów z dolegliwościami bólowymi stawu kolanowego. Pod tym określeniem kryje się wiele różnych zaburzeń występujących w obrębie stawu rzepkowo-udowego, które mogą powodować dolegliwości bólowe w tej okolicy.

 

Ból zazwyczaj jest dość niespecyficzny i pojawia się po stronie bocznej, przyśrodkowej lub pod rzepką, co może sprawiać problemy w prawidłowej diagnostyce dysfunkcyjnych struktur. 

Dolegliwości najczęściej pojawiają się w czasie schodzenia po schodach, zbiegania lub schodzenia z gór, a także w czynnościach obciążających staw kolanowy w pozycji zgięcia.

Do powstania przeciążeń w obrębie stawu dochodzi najczęściej na skutek zaburzenia prawidłowej biomechaniki stawu.
- Nieprawidłowa pozycja rzepki

- Zwiększona rotacja wewnętrzna uda
- Koślawość stawu kolanowego
- Nadmierna pronacja stawu skokowego
- Rotacje w obrębie podudzia
- Ograniczenie elastyczności 
tkanki mięśniowo-powięziowej
-Zaburzenie równowagi mięśniowo-powięziowej w obrębie stawu

 

Proces leczenia skupia się na wyeliminowaniu przyczyn wpływających na zaburzenie prawidłowej biomechaniki stawu rzepkowo-udowego. 

 

W naszej przychodni stosujemy szereg narzędzi terapeutycznych takich jak terapia manualna, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, kinesiotaping oraz trening medyczny. Znalezienie źródła problemu oraz odpowiednio zastosowane procedury terapeutyczne pozwalają naszym pacjentom wyeliminować ból stawu kolanowego.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload